Strefa relaksu

/ Strefa relaksu / Rozszerzanie diety dziecka

Dodano: 2018-05-24

Rozszerzanie diety dziecka

Tekst ukazał się w wiosenno-letnim wydaniu „Spiżarni Smaków”, nr 1/2018

NASZA EKSPERTKA EWA WRÓBLEWSKA, ekspertka BOBOVITA

Rozszerzanie diety – jak robić to z głową?

DO TEJ PORY DIETA MALUSZKA OPIERAŁA SIĘ WYŁĄCZNIE NA MLEKU, NADCHODZI JEDNAK CZAS, W KTÓRYM W JADŁOSPISIE NIEMOWLĘCIA POWINNY POJAWIĆ SIĘ NOWE SMAKI I KONSYSTENCJE. NA ETAPIE ROZSZERZANIA DIETY DZIECKO BĘDZIE POZNAWAĆ RÓŻNE POKARMY, A ICH AKCEPTACJA BĘDZIE WPŁYWAŁA NA JEGO WYBORY W PRZYSZŁOŚCI. KIEDY I JAK ROZSZERZAĆ DIETĘ MALUCHA, BY SPEŁNIAĆ POTRZEBY JEGO WRAŻLIWEGO ORGANIZMU I KSZTAŁTOWAĆ PRAWIDŁOWE NAWYKI ŻYWIENIOWE?

 

Kiedy zacząć?

Rozszerzanie diety powinno nastąpić nie wcześniej niż po ukończeniu przez dziec­ko 17. tygodnia i nie później niż w 26. tygodniu życia. W tym okresie większość niemowląt jest już gotowa na przyjmo­wanie pokarmów innych niż mleko. Poza tym w pewnym momencie mleko mamy przestaje już wystarczać maluszkowi, który potrzebuje coraz większej ilości energii i składników odżywczych. Opóź­nianie rozszerzania diety może powo­dować niedobory. Z drugiej strony zbyt wczesne podanie produktów innych niż mleko może zwiększyć ryzyko pojawie­nia się u dziecka infekcji czy biegunek. Warto też obserwować niemowlę, które z czasem daje sygnały, że jest gotowe na nowe smaki w diecie. Dobrze, by miało opanowaną umiejętność samodzielnego siedzenia, poza tym jeśli sięga po jedze­nie, wkłada do buzi różne przedmioty czy ssie paluszki – może to oznaczać, że chętnie spróbowałoby nowości.

 

Od jakich produktów zaczynamy?

Pierwszymi nowymi pokarmami w diecie dziecka powinny być warzywa (ze wzglę­du na ich mniej słodki, a przez to trud­niejszy do zaakceptowania smak), potem owoce (podawane po około 2 tygodniach od wprowadzenia warzyw). Następnie do menu wprowadza się produkty zbożowe, mięso, jaja i inne pokarmy. Pomocą dla rodziców jest schemat żywienia nie­mowląt, który obrazowo pokazuje wiek dziecka i odpowiadające mu podstawowe posiłki, ich wielkość i ilość w ciągu doby.

 

Krok po kroku

Pierwsze posiłki uzupełniające to do­słownie kilka łyżeczek nowego produktu. Dlatego w okresie rozszerzania diety jej podstawą nadal będzie mleko. Przed po­daniem dziecku posiłku warto nakarmić je piersią. Jeśli nie będzie głodne, będzie w lepszym nastroju na nową przygodę. Należy wybierać posiłki jednoskład­nikowe – dzięki temu rodzic może ocenić, czy brzuszek dziecka radzi sobie z nowym smakiem, czy nie wywołuje on np. reakcji alergicznej. Maluchy są różne, jedne szybko akceptują nowości, inne potrzebują kilku prób, by zaakcep­tować nowy smak. Rodzic nie powinien się poddawać, niemowlęciu należy konsekwentnie serwować nowe smaki. Marchewka, którą dziecko wypluwało przy pierwszej czy drugiej próbie, przy kolejnym podejściu może okazać się ak­ceptowalna, a nawet smaczna! Trzeba też maluchowi dać czas na naukę jedzenia łyżeczką. Na początku często wysuwa on język – jak przy piciu mleka z piersi mamy – a w rezultacie spycha jedzenie z łyżeczki. Odruch wypychania jedzenia z buzi z czasem u niego zaniknie.

 

Jakie produkty wybierać?

Produkty ogólnodostępne, czyli te przeznaczone dla dorosłych, mogą zawierać pozostałości szkodliwych substancji, np. pestycydów czy azota­nów, w ilościach zbyt wysokich dla dojrzewającego organizmu maluszka. W okresie 1000 pierwszych dni życia młody organizm jest bardzo wrażliwy na wpływ czynników zewnętrznych, w tym żywność, którą spożywa. Niemowlę nie jest małym dorosłym, a jego układy pokarmowy czy odpornościowy dopiero się rozwijają. Produkty zawierające na opakowaniu wskazanie wieku, od jakiego można podać je dziecku, są odpowiednie dla najmłodszych. Zgodnie z prawem nie zawierają konserwantów, barwników i wzmacniaczy smaku, a zawarte w nich składniki muszą spełniać nawet do kilku tysięcy razy bardziej restrykcyjne normy* niż te przeznaczone dla doro­słych. Dzięki temu rodzice mogą mieć pewność, że podają swojemu dziecku to, co najlepsze – odpowiedniej jakości i bezpieczny produkt, dostarczający ważnych składników odżywczych.

 

¹ Szajewska H., Socha P., Horvath A. wsp., Zasady żywienia zdrowych niemowląt. Zalecenia Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci, Standardy Medyczne. Pediatria, 2014, 321-338.

*dotyczy norm dla pestycydów